A Hernádnémeti Református Iskola alapítványa pályázott és nyert támogatást „Négy évszak a Vénhegyen” címmel egy hagyományőrző rendezvénysorozatra. A pályázat célja a régi falusi hagyományok (magyar népi kultúra) bemutatása, élményszerű megismertetése a gyerekekkel - cselekvő és alkotó részvételükkel.
A Vén hegy- Hernádnémeti határában lévő szőlőrész, ide terveztük a programok egyik részét az iskola mellett. Minden évszakra egy témanapot szerveztünk, ahol kicsit összesűrítve az évszakok főbb eseményeit, munkáit ismerhették meg tanulóink.
A téli rendezvény fő témája a disznótartás, -vágás és -feldolgozás volt. Hivatásos böllér és községünk néhány idősebb tagja segített az ismeretek átadásában. Hurka, kolbász, tepertő készítésébe, a füstölésbe a gyerekeket is bevonták. Az alsós tanulóink pedig a farsangi hagyományokat elevenítették fel.
A tavaszi munkák bemutatása után, a gyerekek kézműveskedhettek, népi játékokat tanultak meg és játszottak. Meglepő hangszerek bemutatóján vehettek részt, ahol megtudták, hogy mi mindenből készülhettek hangszerek a kőkortól napjainkig. Ellátogatott a gyerekekhez Diósgyőr várának udvarhölgye is, aki öltözködési szokásokról, furcsaságokról mesélt és tartott interaktív bemutatót.
A nyári munkákat összefoglaló tematikus napon az aratás, kaszálás, szénagyűjtés munkálatait ismerhették meg a gyerekek, községünk idősei segítségével. A lelkes Vidám Nagyik a gyerekek segítségével krumplilángost sütöttek. Az ötödik évfolyamosok a lekvárt főztek, majd az elkészített lekvárt az iskola tanulói el is fogyasztották. A Bükki Nemzeti Park munkatársa a községünk határában is megtalálható őshonos növényeket és állatokat mutatta be felsőseinknek. Pulikutya bemutató révén egy régi magyar kutyafajt ismerhettek meg a gyerekek. Egész nap népi játszótéren próbálhatták ki a régi paraszti játékokat és ügyességüket.
2020. szeptember 19-én az őszi tematikus nap került megrendezésre a „betakarítás” jegyében. A néptáncos gyermekek szüreti felvonulásával és a Hernádgyöngye Ifjúsági Egyesület lovasainak bemutatójával kezdődött a nap. Délután az érdeklődő gyerekek megnézhették a lóval való szántát és boronálást. Ezután a vállalkozó kedvű gyerekek kukoricát törtek, morzsoltak, csuhébabát készítettek, almát, szilvát aszalhattak. A szüret munkafolyamataival is megismerkedtek. Szüretelés, szőlő ledarálása, mustkészítés és -kóstolás következett. A Vénhegyi pincékbe is ellátogattak.
A legmodernebb technika segítségével, a gyerekek mind a négy alkalommal előadásokat hallhattak az évszakokhoz tartozó főbb mezőgazdasági munkákról, majd a megszerzett ismereteiket kvízjáték keretein belül mélyíthették el.
Madzinné Nagy Anikó igazgató