Határtalanul ! pályázat keretén belül - Hernádnémeti Csallóközben- 4 napot tölthetett évfolyamunk 2023. április 3-6. között Szlovákiában, Csallóközben.
2023. 03.27 Előkészítő óra
A tanulókkal átbeszéltük a programot, az útvonalat. Megismerkedtek Szlovákia ( Felvidék, Csallóköz) magyarságának történetével, jelenével, az összlakosság etnikai összetételével, Trianon következményeivel. Megkerestük Kukkóniát a térképen. A földrajz tükrében megbeszéltük a természetföldrajzi adottságokat, Csallóköz - egy "sziget". Kahoot-os feladatokkal történt meg a visszacsatolás. Összeállítottuk műsorunkat, amit a csicsói iskolában bemutattunk. Megfogalmaztuk a kulturált viselkedés csoportnormáit, a buszon való biztonságos utazás szabályait. A vízi erőművek müködésével rendhagyó fizika óra keretében foglalkoztunk.
Csoportmunka keretében dolgozták fel a tanulók Pozsony, Dévény, Guta, Dunaszerdahely, Bős települések történetét, látnivalóit. A Pozsonyi sétatéren.., Nélküled, Lesz még nyár dalok meghallgatása és megtanulása történt.
2023.04.03
Az első napon Komáromot jártuk be. Korán reggel ( 5 órakor) indultunk busszal, így eléggé fáradtak voltunk mire Komáromba értünk. A buszon az idegenvezetőnk elmesélte Komárom és az erődök történetét. Mi a Csillagerődöt néztük meg. Sajnos a monostori erődbe nem tudtunk bemenni filmforgatás miatt. Komáromhoz kapcsolódik, hogy egy római császár agyvérzésben meghalt ott. Ott született V. László király, de a leghíresebb esemény, hogy az 1848-49-es szabadságharcban Klapka György védte a monostori erődöt. A Csillagerődben már csak szobrok gipszből készült másolatai találhatók, mivel az erőd ma már csak múzeumként szolgál. Egyik legismertebb szobra a Mátyás király és felesége arcképének a másolata. Ezután felfrissítésként egy játszótéren szórakozhattunk. Majd újra buszra szálltunk és az új Duna-hídon mentünk át Szlovákiába. Szinte észre sem vettük, hogy átmentünk egy másik országba- nem volt határellenőrzés. Idegenvezetőnk segédletével gyalogosan jártuk be észak- Komárom belvárosát. Megálltunk a város szülöttjének, Jókai Mórnak szobránál, utána pedig elmentünk a főtérre, ahol 15.00-kor az óratorony ablakából egy huszár játszotta el a Klapka indulót, mint minden kerek órában. Aztán elmentünk az Európa térre, ahol az unió országainak házait és híres emberek szobrait tekinthettük meg, mint például Kossuth Lajos, Széchenyi István, Mária Terézia, Sissi, stb. Ezután Egressy Béninek (Galambos Benjáminnak) a szobránál megálltunk fotózkodni. Később pedig elindultunk Nagymegyerre a szállásra.
2023.04.04
2. napon Elindultunk Csicsóra, a Gáspár Sámuel Alapiskola és Óvodába, ahol nagyon kedvesen fogadtak bennünket. Az ottani gyerekek, tánccal egy rövid beszámolóval készültek nekünk az iskoláról, illetve Csicsóról. Ezután pedig verseket mondtak, amelyeket az iskola régi diákjai írtak. Mi is készültünk egy rövid bemutatóval a mi falunkról és iskolánkról, amit páran felolvastunk, valamint 2 vers is elhangzott. Ezek után a lányok a Gáspár Sámuel emléktermében, a fiúk pedig a fizika és számítástechnika terembe mentek, később cseréltünk. Azután bejártuk a falut és kitöltöttünk egy feladatlapot, aminek az első 3 helyezettje egy jelképes ajándékot is kapott. A faluban csak magyar ajkúak élnek még mindig. Az iskolában is magyarul tanulnak a gyerekek 9 évfolyamon. megtudhattuk tőlük, hogy magyar csatornákat néznek a tévében és Győrbe járnak például moziba, vásárolni. Csicsón sok faszobor található, melyek egy helybéli fafaragó művész Nagy Géza alkotásai. Géza bácsi személyesen is megtisztelt bennünket és mesélt a szobrairól. Később tovább indultunk Gútára, megnézni a vízimalmot, amihez végig kellett sétálnunk Európa leghosszabb fedett hídján, ami 86 méter volt. Az idegenvezetőtől sok érdekes dolgot megtudtunk a malmokról, mint például hogy az első írásos emlék a dunai vízimalmokról a 13. században készült, de sokak szerint már korábban is ott voltak. A malom belsejébe is bementünk, ahol megismerhettük a malom működését és védőszentjét. A gútai malom 1920-ban épült és 1955-ben került a mai helyére. Délután elmentünk a Tescoba vásárolni, majd vissza értünk a szállásra.
2023.04.05
A harmadik napon 7.00-kor felkeltünk, elkészültünk és reggeli után elindultunk Dévénybe. A buszúton az idegenvezető sokat mesélt Pozsony, Dunaszerdahely és Dévény történelmi fontosságáról, az ott élők hazaszeretetéről és hűségéről és az 1945 után átélt nehézségekről ( népességcsere, kitelepítések, elköltözések). Dévényben tettünk egy rövid sétát a vár körül, ahol a hagyományokról beszélgettünk és megcsodáltuk a szépen kidíszített házakat. Duna Morva összefolyását is megnéztük és jobban megértettük, hogy Csallóköz tulajdonképpen egy sziget. A séta után átmentünk Pozsonyba, ahol a buszból egészen közelről láthattuk a Koronázási Templomot és a Szlovák Parlamentet. Beszéltünk a préposti palotáról is, ahol a szlovák államfő él. Megtudtuk, hogy Pozsony legzsúfoltabb és ,,legvárosibb” része a Pozsonyi vár alatt helyezkedik el. Szó esett a felvidékiek tájszólásairól és az idegen, szlovák szavak magyar jelentéséről is. Pozsonyban megállva meglátogattuk a Pozsonyi várat és bemehettünk egy kiállításra, ahol a festmények alkotójával is találkozhattunk. A vár után megnéztük még Szent Erzsébet és Liszt Ferenc szobrát, az ott élő zsidókról készült kiállítást, a parlamentet, a Nemzeti Színházat, ahol az első előadás a Bánk Bán volt és Jókai Mór mondta a nyitóbeszédet, valamint betekintést nyerhettünk a Koronázási Templomba. Átmentünk a Mihály kapu mindkét oldalára, így láthattuk az Egyetemi Könyvtárat is. Megálltunk a reformkori parlament épülete előtti emléktáblánál. Sétáltunk a főutcán és elénekeltük a pozsonyi sétatéren.. című éneket.
A busz a Dunapartnál vett fel minket, ahonnan továbbmentünk Dunaszerdahelyre a DAC stadiont megnézni. A stadion előtt közösen elénekeltük a Nélküled himnuszt, majd busszal visszatértünk a szállásra, ahonnan később elmentünk vacsorázni.
2023.04.06
A negyedik napon elég korán keltünk, de ahhoz nem, hogy nyugodtan összepakoljunk mindent, ezért kissé kapkodnunk kellett. Reggeli után már a bepakolt cuccainkkal együtt indultunk Bősre, a vízerőművet megnézni, de sajnos a szél miatt mindenki fázott. A vízerőműnél egy osztálytársunk, Bercel készült egy előadással a turbinák működéséről, amit fel is olvasott nekünk, ezután elmentünk egy üveghídra, ahol mindenki belekóstolhatott kicsit a munkások mindennapi életébe a vízerőműben. Sajnos hajó nem volt a láthatáron így a zsilipelést nem tudtuk személyesen megnézni.
Az erőmű látogatása után elmentünk Malkia állatkertbe, ahol 5 csoportra osztva mindenki szabadon megnézhette az állatokat (tigris, oroszlán, hiúz, medve, teve, madarak, háziállatok) és olvashatott róluk az állat neve alatt található leírásban magyar, szlovák és angol nyelven is. Az állatkert meglátogatása után még energiánk levezetéseképpen trambulinoztunk is jópáran. Mindezek után mindannyian elindultunk a buszhoz, amivel sajnálatos módon el kellett indulnunk hazafelé.
Mindannyiunk nevében mondhatom, hogy nagyon élveztünk ezt a 4 napos kirándulást. Jó élmény volt és rengeteg mindent megtudtunk az ország történelméről, a felvidéki magyarok még mindig tartott népszokásairól és közben még szlovákul is tanultunk egy kicsit. Nagyon hiányozni fog ez a pár nap mindenkinek!
2023.04.20 Értékelő óra
Tanári moderátor szereppel megbeszéltük, hogy miért volt jó a kirándulás. Milyen tapasztalatokat gyűjtöttek( magyarul beszéltek Pozsony kivételével a lakosok, euróval kellett fizetni, Győrbe és Komáromba járnak vásárolni, moziba, ugyanazok a termékek vannak a boltokban, megkóstolták az iskolában a Kofalát). Milyen idegenforgalmi helyeket ismertek meg.( Komárom, Gúta, Dévény, Pozsony, Dunaszerdahely) hogyan kapcsolódott a Csallóköz történelme Magyarország történelméhez ( Pozsony az országgyűlések helyszíne volt, Komárom már erőd a rómaiak idején, Duna hol összeköt, hol szétválaszt). Powerpoint prezentációt készítettek a témanap előkészítéseként a gyerekek.
2023.06.05 Témanap
A témanap keretében a kiránduláson résztvevő tanulók kis műsor keretén belül számoltak be útjukról az iskola tanulói számára a négy nap látnivalóiból. Alsó tagozatos osztályok a A pozsonyi sétatéren kezdetű dalt tanulták meg, néptáncosaink el is táncolták a hozzá készített koreográfiát. Majd a csallóközi folyókra utalva papírhajókat hajtogattak és színeztek ki. Délután pedig az iskola udvarán a hetedikesek a hajókból a Dunát, Tiszát és a Balatont formázták meg. Felsősök keresztrejtvényt fejtettek, interaktív kirakóztak, Jose : lesz még nyár (Dunaszerdahely) dalát elemezték. A napot az iskola udvarán 1920 méteres gyaloglással zártuk Trianonra emlékezve.